caileenhurley caileenhurley
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

How long does it take, in minutes, for light to reach Earth from the Sun, a distance of 1.560 x 10% km?

Respuesta :

priyodiptobasak
priyodiptobasak priyodiptobasak
  • 04-10-2021

Explanation:

distance = 1.560 × 10⁸ km= 1.560×10¹¹m

Speed (of light) = 3×10⁸m/s

time = distance/speed

=>1.560×10¹¹/3×10⁵ = 0.52×10⁶s = 52×10⁴ seconds.

hope this helps you.

Answer Link

Otras preguntas

would you use tu or vous when talking the following individual robert
• Spanish military leader • Regained Florida from the British • Helped draft the Treaty of Paris • Assisted in the American Revolution Who is described in the
What are chromosomes? A. Strands of DNA wrapped around proteins B. Any organism that contains DNA C. The alleles that cause certain traits D. A form
What is 3/24 in simplest form???
the heliocentric theory states that the center of the universe is
Sinkholes can form when _____. a.rainwater containing carbon dioxide dissolves underground rock b.streams drop sediment as they enter lakes c.the water table ri
what is 1/4 of 3 HELP ITS DUE TODAYYY
what are 2 things lyddie appreciates about living in a boarding house.
need help please don't get it For each set of triangles,find the length of the missing side
52 companies x 25% increase