suezlewis suezlewis
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

a spherical metal object with a mass of 13/0g has a diameter of 1.3cm calculate the density of the metal

Respuesta :

josephine71
josephine71 josephine71
  • 02-10-2021

11.31g/cm3

Explanation:

since density= mass/volume

mass=13

volume of a sphere=4/3πr3

=4/3*3.14*(0.65)^3

=1.149

therefore it becomes,13/1.149

=11.31g/cm

Answer Link

Otras preguntas

Hello, how do i do the following? sinφ = 1 √2 tanφ = 1 √3 2cosφ = 1 Thanks a heap!
Which of the following accurately recounts the impeachments of presidents andrew johnson and bill clinton? (1 point) the senate impeached them and the vice pres
List the six external parts of a computer system and identify which are output and which are input devices.
420 whisper the numbers in standard form and unit form
Is the federal system the best way to govern the United States?
what is the spanish word for the number that follows? 858,655 ochocientos ochenta y cinco mil seiscientos cincuenta y cinco ochocientos cincuenta y ocho mil sei
what is the answer to 6n=3/4
you have a work meeting that at 1:15 you arrived at 12:53 how many minutes early were you
what are the most common elements in a canyon?
¿De dónde vienen Uds.? --Nosotros ____ del café.