dm4tpn9sj7 dm4tpn9sj7
  • 02-10-2021
  • Physics
contestada

What is the mass of an object moving with a velocity of 4 m/s and a kinetic energy of 2000 Joules?

Respuesta :

fq9p4jks8v fq9p4jks8v
  • 02-10-2021

Answer:

m = 250 kg

Explanation:

Hope this helps

Answer Link
jfairead jfairead
  • 02-10-2021

Answer:

250 kg

Explanation:

see pic

Ver imagen jfairead
Answer Link

Otras preguntas

What observation led researchers to propose that chloroplasts evolved from cyanobacteria?
on what continents would you expect to see evidence of a glacier
Which of the following best defines civil service? A. The body of government officials (including elected officials and judges) selected to help run the governm
Where is the midpoint of (6,11) and (10,16) Use the rules of negative numbers to calculate -5+-7--3
2x-3y=8 -5x+2y=13 find The x coordinate
what is 18/42 in it's simplest form?
Which statement describes a goal of the Populists in the late 1800s? A. They pushed for lower tariffs on imported agricultural products. B. They campaigned for
5x+15=90 what do the x equal
Look below for question:
what tells the cell what to do