zathahmed246 zathahmed246
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A block of iron has a mass of 826 g. What is the volume of the block of iron whose density at 25°C is 7.9 ?

Respuesta :

Levaflex
Levaflex Levaflex
  • 06-10-2021

Answer:

104.56cm³

Explanation:

Mass=826g

Density =7.9g/cm³

Volume =Mass /Density

Volume =826/7.9

Volume =104.56cm³

Answer Link

Otras preguntas

does anyone know the answer to this? If so can u please help me.
x(x) = 185 - z(z) Solve for x
Bablu has three sticks of lengths 3, 4 and 5 cm. Ramesh has three sticks of lengths 3, 5 and 9 cm. How many triangles can Bablu and Ramesh make with their stick
Jami is managing an extended advertising campaign for a local convenience store chain. The campaign includes a series of television, radio, and print messages.
Can you please help me answer this question ASAP. Thank you
If all the sides of a triangle get 2 times as big, how much does the area change?
What détails from a story best help develop the theme
Factor 81x^2-49y^2 please show work.
Which elements cause the catastrophe in Act V, scene iii of Romeo and Juliet? Select 3 options. Romeo mistakenly believes Juliet is dead when he sees her lying
For the equations given below, which statement is true? -21 = 14 6.1 = -42 A. The equations have the same solution because the second equation can be obtained b