odalystorres2020
odalystorres2020 odalystorres2020
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

What is the frequency of light with a wavelength equal to 500 nm? Hint 1 nm
10-9
m

Respuesta :

crissz67
crissz67 crissz67
  • 01-10-2021

Answer:

6*10^14 s^-1

Explanation:

F=?

wavelength=500*10^-9 m

speed of light=3*10^8 ms^-1

F=speed of light/wavelength

F=3*10^8 ms^-1/500*10^-9 m

F=6*10^14

Answer Link

Otras preguntas

If you flip a coin 100 times and get 74 heads and 26 tails. What is the probability that the next flip results in a tail?
Use a common denominator to determine whether the ratios form a proportion. 6 : 15 and 30 : 80 A. Yes. They form a proportion. B. No. They do not form a prop
a place where land n sea meet
In what setting do all frequencies of electromagnetic waves travel at the same speed?
Y=<-4x -3 what is the answer
Brianna has 4 pink bracelets. One third of all her bracelets are pink . How many bracelets does Brianna have ?
Which park contains a canyon that is 10 miles (16 km) long with walls that reach 3,000 feet (910 m) high?
Write the ratio in its simplest form. 1.4/7
Y=1/6x+1 Y=-6x+2 Is this perpendicular or parallel lines
The surface area of a triangular pyramid is 305 square inches. The area of the base is 35 square inches. Each face has a base of 9. What is the slant height? DO