ajwiebel9027 ajwiebel9027
  • 01-10-2021
  • Physics
contestada

Acceleration = 10m/s^2, Force = 125N, find the mass.

Respuesta :

Upendo
Upendo Upendo
  • 02-10-2021

F = ma

m = F/a

m = 125/10

m = 12.5 kg

Answer Link

Otras preguntas

Cooperation is the common endeavor of two or more people to perform a task or reach a jointly cherished goal. Like competition and conflict, there are different
What are the hallmarks of Abstract Expressionism?
Add. (4x2 – 2x) + (5x - 7) O A. 9x2 - 9x B. 4x2 + 3x-7 C. 20x3 - 38x2 + 14x O D. 4x2 - 7x+7 SUBMIT
surface area of a prism please help its my last day 120 points
Which of the following questions is a statistical question
Giải phương trình 2x+6=0
why heart is vrey important.
When ......... Tim (write) his report for the future conference?don't spam and happy friendship day​
If the box of 500N is placed over the land of area of 2m²,what pressure is experted by the box on the land?​
look at the image to see the question