kenzieann7007 kenzieann7007
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A 1.5kg block used in construction has a density of 2.3g/cm3. What is the volume of the block?

Respuesta :

Levaflex
Levaflex Levaflex
  • 06-10-2021

Answer:

652.17cm³

Explanation:

Mass=1.5kg=1500g

Density =2.3g/cm³

Volume =Mass/Density

Volume =1500/2.3

Volume =652.17cm³

Answer Link

Otras preguntas

Maya bought 3 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $ 47.70 . Each CD had a tax of $ 1.10 . What was the price of each CD
Which organisms use pseudopods to move? A amoebas B euglenas C cyanobacteria D diatoms
On. The graph the equation f(x)=g(x)-5 how does f(x) compare to g(x)
this is not a math question but what do u do if u miss your traffic trial and u want to do another one ?
how do you solve 2z-31=-9z+24
Technology very rarely changes because there are many new problems. Trueor False
what the measure of <ABC is []°
What is the answer to find the next two terms of this sequence 37 29 21
An assumption central to all scientific inquiry is causality, which means that A. Events have a discoverable causes. B. The world can be described by simple mat
How did the belief in an a connection between magic and heresy affect the roles of men and women during the reformation