adelinacastellano13 adelinacastellano13
  • 03-09-2021
  • Physics
contestada

Drag racer can reach a speed of 53 m/s over a distance of 120 m. What distance can you reach a speed of 85 m/s

Respuesta :

darrell235
darrell235 darrell235
  • 03-09-2021

Answer:

Explanation:

53m/s = 120m

85m/s = ?

cross multiply

53x = 120 x 85

53x = 10200

x = 192.45m

Answer Link

Otras preguntas

What are the highest-rated Pit Boss grills, taking into account performance, durability, features, and customer satisfaction among grill enthusiasts?
What is the average of the following numbers? 3, 4, 5, 8
Philip Malloy patriotism summary in 1 sentence
2. A math tutor. charges $30 for a consultation, and then $25 per hour. An online tutoring service charges $30 per hour. Does either service represent a propor
John needs to drain the water from a tank with a hose. The water drains at a consistent number of gallons per minute. After 12 minutes, there are 432 gallons re
What is the name of the ritual cultural event we talked about in class when people pass from one stage of life to another in Samoa (e.g. from childhood to young
Suppose that the amount of time that a students spends studying in the library in one sitting normally distributed with mean 48 minutes and standard deviation 2
Suppose that the amount of time that a students spends studying in the library in one sitting normally distributed with mean 48 minutes and standard deviation 2
pleaseeeee i have a exam tmrrrrrr
2ab-c+3 when a=-4,b=6, and c=-5