homebaby777 homebaby777
  • 03-09-2021
  • Physics
contestada

What is the acceleration of a runner who increases her velocity from 2m/s to 8m/s in 3s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2021
  • initial velocity=u=2m/s
  • Final velocity=v=8m/s
  • Time=t=3s

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{v-u}{t}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{8-2}{3}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{6}{3}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=2m/s^2[/tex]

Answer Link
Dardar58494 Dardar58494
  • 03-09-2021

Answer: 2 m/s^2

Explanation:

V1-Vf/ T

2m/s - 8m/s / 3s

6m/s / 3s =

2 m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

You have found that planet z should have active tectonics and volcanism and an atmosphere produced by volcanic outgassing. what single factor explains why the p
what is 15/4 plus 11/10. HELP ME PLEASE
what statements are true about how harunobu used the elements of art and principles of design in prints?
what are the seven taxonomic categories that linnaeus developed?
In the chemical reaction below, calcium (ca) and water (h2o) react to form calcium hydroxide (ca(oh)2) and hydrogen gas (h2). ca (s) 2h2o (l) → ca(oh)2 (aq) h2
My teacher is born it 1889 how is she
Why was abel fields convicted??
Read the excerpt from "The Turtle.” she knows she is a part of the pond she lives in, the tall trees are her children, the birds that swim above her are tied to
How do you solve y=2x-2
what is 3 for 6 bagels for 24$