catherinegisaacs catherinegisaacs
  • 03-09-2021
  • Chemistry
contestada

49 red balls are mixed with 41 blue balls. What is the percentage of the ball mixture that is made up of red balls?

Respuesta :

mdejazulhaque1972
mdejazulhaque1972 mdejazulhaque1972
  • 13-09-2021

Answer:

No. of blue balls=41

No. of red balls=49

Total no. of balls=90

Total percentage of red balls=49/90×100

=54.4%

Answer Link

Otras preguntas

The mean of a set of data is -3.82 and its standard deviation is 2.31. Find the z score for a value of 3.99.
I NEED SOME HELP ASAPJAJSHDHS
An animal shelter has 21 puppies. If the puppies are 28% of the total dogs and cat population how many dogs and cats are in the animal shelter
Which statement is always true? A. Square BCDF is a rectangle. B. Rectangle GJKM is a square. C. Quadrilateral STPR is a trapezoid.
At which level will a manager use analytics to make decisions? operational level managerial level strategic level all of the above
Why do you Sandy beaches form at many sea shores
Solve by any method (graphing, substitution or linear combination)y = x - 82x + 3y = 1a) (2, -6)b) (5, -3)c) (4, -4)d) (0, -8)I figured it out. The answer is (5
Which matrix can be multiplied to the left of a vector matrix to get a new vector matrix ?
Use the drop-down menus to answer the questions. Which group contributed about half its income in taxes? The aristocracy paid of its income in taxes.
_______________are structures in cells that carry out specific functions.