iburnttheramen iburnttheramen
  • 02-09-2021
  • Biology
contestada

How long will a car that accelerates at a rate of
20 m/s2 need to accelerate to reach a velocity
of 80m/s?

Respuesta :

darrell235
darrell235 darrell235
  • 02-09-2021

Answer:

4 seconds

Explanation:

accelertion= velocity ÷ time

20= 80/t

20t=80

t=80/20

t=4 seconds

Answer Link

Otras preguntas

Good evening! Can someone please answer this, ill give you brainliest and your earning 50 points. Would be very appreciated.
Which of the following is the correct way to transcribe this according to our Clean Verbatim Style Guide? A) I'm not gonna lie. It's not easy to do. R) I'm not
A bag of cement weighs 50 kg. A lorry carrying 5 t of cement breaks down. the cement is then transported in a pick up which can carry 10 bags at a time. how man
What is the new period if the pendulum is taken to a planet that has 4 times the mass and 4 times the radius of earth
How to find the area of an equilateral triangle inside a circle
Time left 0:35:32 Three steel rod (E = 200 GPa) supports 36 KN Load P. Each of the rods AB and CD has a 200 mm? cross- sectional area and rod EF has 625 mm2 cro
f(x) = 2 + 3x – 2x² Determine a, b and c
How the circulatory and respiratory systems work together to deliver oxygen to the body’s tissues
Hello everyone can you answer this for me? What is A in the equation attached? Please and thank you.
1) Find the slope of the line 2) Find the slope between the two points. help please, thank you