laura903 laura903
  • 02-09-2021
  • Biology
contestada

Cuantos gramos de CuSO4 hay en 500 gramos de solución de sulfato de cobre al 9%

Respuesta :

DALAU
DALAU DALAU
  • 02-09-2021

masa de soluto/ masa de disolución * 100 = % m/ m

Datos

masa de soluto = x g

masa de disolución = 500 g

% m/ m = 5% m/ m

Reemplazar

g soluto/ g disolución * 100 = % m/ m

x g soluto / 500 g disolución * 100 = 5% m/ m

x/ 5 = 5

x= 25 g

25g de CuSO4 para disolver la disolución.

Answer Link

Otras preguntas

A person with a body temperature of 37°C holds an ice cube with a temperature of 0°C in a room where the air temperature is 20.°C. The direction of heat flow is
what is x= if (8x^3-9)^3=5832
Learning is most likely to empower you and enhance your life when
How many centimeters is 100 meters
Determining whether enough money has been budgeted to purchase a new piece of manufacturing equipment is an example of which of the following functions of busin
what groups were in conflict in the south?
What were the defining aspects of neoclassical art?
Which pair consists of a molecular formula and its corresponding empirical formula? (1) C2H2 and CH3CH3 (3) P4O10 and P2O5 (2) C6H6 and C2H2 (4) SO2 and SO3
what approaches meeting the challenge of the depression was president hoover against?
A patient receives 150 cc of medication in an IV drip over 4 hours. What is the rate per hour of this dose