ernestoalvarenga936 ernestoalvarenga936
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

If a chemist has 5.0 g/mL substance and measures 7.4 g, what is the
volume of the substance?

Respuesta :

spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 02-09-2021

Answer:

density of substance= 5.0g/ml

Mass = 7.4g

Density = Mass/Volume

Volume = Mass/Density

Volume = 7.4/5

Volume = 1.48ml✅.

Answer Link

Otras preguntas

Jordan visited a sporting goods shop. The salesperson knew that he had a fear of bugs and used this fear to sell him extra camping gear. This is an example of
Is 11/20 and 17/40 and 1/12 either a repeating decimal or a terminating?
What materials did Jason vincent scarpace use in his art work
Which equation would best help solve this problem? Five added to 2 times a number is equal to 7 less than 4 times the number. a. 2x + 5 = 4x – 7 b. 4x +7 = 2x –
what is Florida's archipelago
what was not an outcome of the meiji restoration in japan
Bobby and Cheryl each rounded 745,829 to the nearest ten thousand .Bobby wrote 750,000 and Cheryl wrote 740,000 Who is correct?explain the error that was made
what new skill made agriculture possible
What's the difference between simile and metaphor?
Which author received the Pulitzer Prize in 1998? (Points : 2)