sarahthewisee
sarahthewisee sarahthewisee
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

calculate the speed of a car which covers 240 km in 360 minutes​

Respuesta :

kaikaio
kaikaio kaikaio
  • 02-09-2021

Exchange: 360 mins = 6 hours

=> In 1 hour, the car can move: 240 /6 = 40 km

So the speed of a car is 40kph (Kilometre per hour)

Hope it helps, please Brainliest <3

Answer Link

Otras preguntas

An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?
solve for x: 2x^2+4x-16+=0
Is STM semantically or acoustically encoded??
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday
after clicking the start button on your computer screen desktop what option would you then select to examine system components you might want to modify?
Using the equation y=ax^2+bx+c to represent a parabola on a graph, which statement is true?1) If b is negative, the parabola opens downward2) If a is negative,
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
Identify the turning point of the function f(x)=x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show work
The following statements about carbon dioxide are true EXCEPT a. It can be prepared by the action of acid on CaCO₃ b. It is used in fire extinguishers c. It d