katy9247 katy9247
  • 01-09-2021
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of a 0.5 kg soccer ball that is traveling at a
velocity of 3 m/s?
What’s the answer

Respuesta :

nobleswift
nobleswift nobleswift
  • 01-09-2021

Answer:

kinetic energy = 1/2mv²

k.E =1/2 X 0.5 X 3²

k.e = 9/4

K.E = 2.25j

Answer Link

Otras preguntas

what two developments in the late 1800s led to the decline of the cattle business ?
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
How many “dots” would be around the central atom in the Lewis structure of S? A) 5 B) 6 C) 7 D) 4
27 devided by 1053 in decimal form like 528.6
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
what are the factor pairs of 38
need help with this question#20
if cosx=1/12 and sinx>0 find tan2x
write 540 as a product of prime numbers