jstone8646 jstone8646
  • 01-09-2021
  • Physics
contestada

1. A body has a velocity of 72 km/hr. Find its value in m/s.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-09-2021

72 Km/hr

= 72000 m/ 60×60 s

= 72000 m/ 3600 s

= 20 m/s

Answer is 20 m/s.

Hope it helps! Please do comment

Answer Link

Otras preguntas

What is the solutions to the 1/x = x+3/2x^2? A) x=-3 B)x=-3 and x=0 C) x=0 and x=3 D) x=3
Which structure is the command center for the cell? (2 points) Nucleus Mitochondria Ribosomes Vacuole
the formula for the area of a trapezoid is A=1/2h(b1+b2) express b1 in terms of A, h and b2 the area of a trapezoid is 60 square feet, it’s height is 6ft and on
This map shows the intensity of drought conditions across the United States. According to the map, which region is most in need of dams and water conservation d
Solve the equation with the problem set {-28,-8,8,28} |10-x|=18
Vocabulary and Grammar When is the fate of a criminal decided? when the trial ends when the criminal is arrested when the trial begins when the crime is commit
what can you calculate using the equation P equals W/t​
Why were the Americans so upset that the Lusitania was attacked by the Germans
Why did the student eat his homework? Answer to 5.1 puzzle time big math blue The teacher told him it was a piece of cake
What value is equivalent to 2 × 3 + 4 − 62? A) -26 B) -22 C) -2 D) 10