phatphatk1 phatphatk1
  • 01-09-2021
  • Chemistry
contestada

A 0.10 L solution with 1.85 g of Ca(OH)2 is of what concentration, in molarity?

Respuesta :

lorikaalidema
lorikaalidema lorikaalidema
  • 01-09-2021

Answer:

0.25M

Explanation:

The formula of concentration is c=m/M•V

c=1.85g/74g.mol•0.10L

c=0.25 M

Answer Link

Otras preguntas

Which phrase best completes the diagram? Achievements of the Gupta aEmpire Built impressive tenples of brick and stone Discovered that Earth is round ? O A. Con
Which statement best describes the adiabatic process?
HELP ASAP PLEASE What is the equation of the line tangent to the function f(x) = 1 – x2 at x = –3? y = 6x + 10 y = 6x + 26 y = –6x – 8 y = –6x – 26
plz help I'll give you some points ​
in a farm 20% of animals are cows . 0.4 are goat and the rest are sheep.How many cows are there if there are 40 sheeps​
A ball is thrown straight up in the air. For which situations are both the instantaneous velocity and the acceleration zero? a. on the way up b. at the top of
Use synthetic division and the Remainder Theorem to find f(4) if f(x) = – 2x3 + 9x2 2x3 + 9.c- 6x + 7
Annika was having fun playing poker. She needed the next two cards dealt to be diamonds so she could make a flush (five cards of the same suit). There are 15 ca
If a moving body of mass 100g has kinetic energy 45 joules, what will be it's velocity?​
The things they carried what was the fight about with Jensen