kelvin9589
kelvin9589 kelvin9589
  • 04-08-2021
  • Physics
contestada

The mass of an object is 4kg and it has a density of 5gcm^-3. what is the volume ​

Respuesta :

ireenys3004
ireenys3004 ireenys3004
  • 04-08-2021

Answer:

density =   mass/ volume

5=4000/ volume

volume=4000/5

volume=800 cm^-3

Answer Link

Otras preguntas

how to write 0.632 in wordform please show an example
Can organisms create their own energy? Explain your answer
What is the diameter of a circle whose circumference is 5? 1) 2.5/pi squared 2) 2.5/pi 3) 5/pi squared 4) 5/pi
What rules does Jonas's father disobey
What is the value of 3 in 63.856
Equivalent decimal are decimal that have the same value. TrueOrFalse
For what reason was the "Union Party" created? Who were its candidates?
What's the square root of 98
evaluate -a.   a=2.2  need help
What's the algebraic expression of "15 less than a number squared"?