ljay59893 ljay59893
  • 04-08-2021
  • Physics
contestada

If you jump off a 5 m diving platform how long will take you hit the water

Respuesta :

machmillerg
machmillerg machmillerg
  • 04-08-2021

Answer:

t = 1.0s

Explanation:

^d = v_0*t + (1/2)*a*t²

(5m-0m) = 0m/s*t + (.5)(9.81m/s²)*(t)²

5m = (4.905m/s²)*t²

t² = 1.01937s²

t = √1.01937s²

t = 1.0s

Answer Link

Otras preguntas

Why is the ability to adjust conclusions when necessary important to critical thinking?
Can a camel survive in : Arctic , desert , town , forest and ocean?
When the body receives stimuli, which structure typically processes the stimuli?
The value of 7 in 67908 is blank times the value of 7 in 74702
Millie has a box of 1 hundred cubes. She also has a bag of 70 cubes. How many trains of 10 cubes can she make?
Three times a number plus twice another is 10, while their sum is 10, Find the numbers
How does oxygen enters the blood and is transported to the cells
How do you multiply mixed numbers and fractions?
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
Chemical transmitters can stimulate any receptor site to initiate an action.