kelvin9589
kelvin9589 kelvin9589
  • 03-08-2021
  • Physics
contestada

calculate the mass of material whose density is 0.798gcm and the mass of 25g ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-08-2021

Answer:

Explanation:

Density = 0.798g/cm

Mass = 25g

The mass = 25/0.798

= 25/0.798

Mass = 31.6856780735 cm

= 31.69cm (Approx)

Please click thanks and mark brainliest if you like

Answer Link

Otras preguntas

If the atomic number of an element is six and its mass number is 14, how many neutrons are contained in the nuclear us? A)20 B)6 C)8 D)
What factors allowed america to win the war for independence?
What body system functions in secreting chemicals that act as relatively slow-acting messengers between body parts? select one: a. the nervous system b. the end
what is a sentence that has a collective noun a linking verb and an adjective
how can a plough be faithful
what is an expression for the number of feet in 100 inches
Lara obtained a copy of this painting of people in a train for her art collection. What art style did the painter use in this painting?
Znco3 has a molar mass of 125.40 g/mol. which of the conversion factors shown below correctly expresses this relationship as well as the relationship between mo
A quadrilateral is a four sided polygon. True False
A chart is closed when?