joemart0620 joemart0620
  • 01-08-2021
  • Physics
contestada

What is the momentum of a 36.9 N bowling ball with a velocity of 7.56 m/s?

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 10-08-2021

Answer:

momentum (m)=36.9N

velocity (v)=7.56m/s

now,

momentum (m)=m×v

36.9=m×7.56

36.9÷7.56=m

m=4.89kg

Answer Link

Otras preguntas

If the equation of a circle is (x + 4)2 + (y - 6)2 = 25, its center point is (4, 6) (-4, 6) (4, -6)
The person who suggested that the continents were once a supercontinent, called Pangaea, but slowly drifted apart was Albert Einstein Alfred Wegener Isaac Newto
How does the mass and size of a dwarf star compare with mass and size of the sun
suppose that your friend is moving far away and describing his new location. He mentioned that Derreck gets a lot of precipitation for most of the year, except
Which country uses tax brackets as part of its tax system? Canada Australia South Africa All of the above
how do i find the difference between 719 and 225
In a college of exactly 2860 students , exactly 70% are male. What is the number of female students
The charge on an electron is: positive negative neutral unknown
what are unicellular organism made of?
what distinguishes the measurement of speed from that of velocity and acceleration?