rehabahmedswallah4
rehabahmedswallah4 rehabahmedswallah4
  • 04-07-2021
  • Physics
contestada

A car took 5 minutes to travel from town A to town B which are 12km apart.Calculate the average speed of the path.​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 04-07-2021

Speed = distance /  time

Speed = 12km /  5 minutes

Speed = 2.4 km per minute

Speed is measured per hour, 1 hour has 60 minutes.

2.4 km per minute x 60 minutes = 144 km per hour

Answer Link
hieu0002004 hieu0002004
  • 05-07-2021
144 km/h

V= s/t = 12*60/5 = 144
Answer Link

Otras preguntas

what is kinematics..???​
What is angle EFG? I need help nowww
Which of the following statements best describes the political cartoon of Teddy Roosevelt?
Identify the essential element missing from the following topic sentence. Giving holiday gifts can be expensive! O A. controlling idea O C. concluding idea
what kind of molecule carries genetic instructions for human growth development fuction and reproduction?A tRNA B DNAC proteinD amino acid​
What property of these items do cm or mm measure: length, volume, mass or temperature?
Diseuss and distinguished between public and private companies
If you have to pay your car insurance deductible, which is the best place to get the money? 1. your emergency fund 2. your insurance company 3. your credit card
Que origen está explicando el mito de pan gu
who is the second primmister of world?​