oprinjanice oprinjanice
  • 03-07-2021
  • Physics
contestada

A 100-W light bulb is left on for 20.0 hours. Over this period of time, how much energy did the bulb use?

Respuesta :

spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 03-07-2021

Answer:

Power = Energy/time

Energy = Power xtime.

Time= 20hrs

Power = 100Watt =0.1Kw

Energy = 0.1 x 20 = 2Kwhr.

This Answer is in Kilowatt-hour ...

If the one given to you is in Joules

You'd have to Change your time to seconds

Then Multiply it by the power of 100Watts.

Answer Link

Otras preguntas

Help ASAP!!!! 100 points Cirrhosis is a disease of the kidneys. Question 18 options: True False
9. A weather forecaster states that the probability of rain is 3/5, the probability of lightning is 2/5, and the probability of both is 1/5. What is the probabi
What is the total number of atoms
what is the y - intercept of y=1/9x+13
Which of the following nations was considered neutral to the Cold War between the United States and the Soviet Union? A Poland B. Ireland C. West Germany
when you know what i am i am nothing when you don't i am something what am i?
What does pildora mean? pasta pasture pill past
Which expression is equivalent to 9 + 2x + 5x? 11x + 5 7x + 11. 7x + 9 16x​
write the equation that links distance, force and work done??​
Please answer the question in the picture