salinthapa950
salinthapa950 salinthapa950
  • 03-07-2021
  • Physics
contestada

The mass of the sun is 2*10^30 kg and its radius is
6.96*10^8 m. what is the weight of 1kg mass on the
surface of the sun.

Respuesta :

paridhibahakari
paridhibahakari paridhibahakari
  • 07-07-2021

Explanation:

Distance d=1.5×108 km=1.5×1011 m

Mass of the sun, m=2×1030 kg

Mass of the earth, M=6×1024 kg

Force of gravitation, F=G×d2m×M

F=6.7×10−11×(1.5×1011)22×1030×6×1024=3.57×1022 N

Answer Link

Otras preguntas

Convert the population of Texas to Scientific notation. There are 28,000,000 people living in Texas.
Please help! will mark brainliest i need an explanation to each road,a,b,c. ​
Im struggling with these 2 problems
Which of the following was not a title taken by Augustus? O Pontifex maximus O Princeps O Augustus O Emperor O None of these
Which of the following functions is most likely to have the smallest value for yifx is large? (Assume & is positive) O a direct variation function with a sm
plum-pudding model other name​
what is the meaning of a hybrid seed
Meat is a rich source of Vitamin C, calcium, and other minerals.
Sam says, "All tigers have stripes." Bob says, "I see a tiger!" What conclusion can Sam draw? What Law did he use to reach that conclusion?
What is the term for the type of venation seen on a ginkgo tree? Help meeeee