jokeriaware7489 jokeriaware7489
  • 03-07-2021
  • Business
contestada

Suppose total output (real GDP) is $1,000 and labor productivity is $10. We can conclude that the number of worker hours must be

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 04-07-2021

Answer:

100 hours

Explanation:

Total output  = labour productivity x hours worked

$1000 = $10 x hours

hours = $1000 / $10

= 100

Gross domestic product is the total sum of final goods and services produced in an economy within a given period which is usually a year

Real GDP is GDP calculated adjusting for  inflation.

Answer Link

Otras preguntas

93 points if you answer. Jack wants to select a marble from a bag that contains 20 green marbles, 15 pink marbles, 10 yellow marbles, and 5 blue marbles. Which
Is LiOH soluble or insoluble? Is Na2CO3 soluble or insoluble? Cu(OH)2 soluble or insoluble?
Narrative form can be used in documentary films.
The wall street journal provides a set of guidelines each year for purchasing a laptop computer. the guidelines include recommendations for hard disk capacity,
Simplify the product
Find the equation of a straight line which is I) parallel to x+2y=3 II)perpendicular to x+2y=3 and passes through the point (-2,5)
Someone who has no explicit or implicit contract for long term employment
How does botulism cause flaccid paralysis?
What is oxidized and what is reduced in this reaction? Cu(s) + 2AgNO3(aq) → Cu(NO3)2(aq) + 2Ag(s) Cu is reduced and Ag is oxidized. Ag is reduced and Cu is oxid
Why does hot water clean better than cold?