fosterjoseph5701 fosterjoseph5701
  • 03-07-2021
  • Physics
contestada

During 57 seconds of use, 330 C of charge flow through a microwave oven. Compute the size of the electric current.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 04-07-2021

Answer:

5.78amps

Explanation:

Given data

Time t= 57 seconds

Charge Q= 330C

Current I= ??

The expression for the electric current is given as

Q= It

Substituting we have

330= I*57

I= 330/57

I=5.78 amps

Hence the current is 5.78amps

Answer Link

Otras preguntas

What is 2/3 - (-2/3)? A) 4/3 B) 4/3 C) 0 D) 2/3
Ag,Au and Cu are called coinage metals why plzzzz hurry its urgent plzzz​
how i wish i could fly! state the kind of sentence​
Deion is saving up to buy a new phone. He already has $95 and can save an additional $7 per week using money from his after school job. How much total money wou
summer school is over, and I'm feeling self-destructive. Take all of my points and have a good night. 1/3
Find the measure of angle A.
most climate scientists agree the main cause of the current global warming trend is human expansion of the greenhouse
Consider the following theorem. Theorem If f is integrable on [a, b], then b a f(x) dx = lim n→[infinity] n i = 1 f(xi)Δx where Δx = b − a n and xi =
Which of the only four available pints of blood (A+, AB–, B–, and O+) should the patient receive for a transfusion? 1. B- 2. AB- 3. A+ 4. O+
we.... five lessons yesterday