ffateen8633 ffateen8633
  • 02-07-2021
  • Chemistry
contestada

The volume of a single tantalum atom is 1.20×10-23 cm3. What is the volume of a tantalum atom in microliters?

Respuesta :

jufsanabriasa
jufsanabriasa jufsanabriasa
  • 07-07-2021

Answer:

1.20x10⁻²⁰μL

Explanation:

1cm³ is equal to 1milliliter. As we must know, 1milliliter = 1000 microliters, 1000μL. To convert the 1.20x10⁻²³mL we need to use the conversion factor: 1mL = 1000μL.

The volume of tantalum in μL is:

1.20x10⁻²³mL * (1000μL /1L) = 1.20x10⁻²⁰μL

Answer Link

Otras preguntas

Who took a case to Supreme Court in 1896 concerning segregation by railroad companies
Solve for x: 2x - 2 = 3(x - 1) - 5(6 - 2x) A. 31/11 B. -31/11 C. -11/31 D. -11/31
How is the water cycle related to the Carbon oxygen cycle​
find the measure of the complement and supplement of 3y
How is this the answer
The equation SA = 2B + Ph represents the surface area of a triangular prism. Which of the following describes the meaning of Ph?
how did the holocaust affect Europe after ww11 other than the jewish population
Vi walks five days each week.She walks the same distance on the first two days.On days three and four,Vi walks twice as long as on the first two days.On day fiv
correct the misplace or digling midified. such as math and english.​
Bailey and Elena compete in a swim race