alishaclaudio2967 alishaclaudio2967
  • 02-07-2021
  • Physics
contestada

A new car manufacturer advertises that their car can go from zero to sixty mph in 8 [s]. This is a description of

Respuesta :

Manetho
Manetho Manetho
  • 03-07-2021

Answer:

Acceleration

Explanation:

The fact that new can go from zero to 60mph in 8 secs is a description of its pick-up or in physics,  it's called acceleration.

Here initial velocity u= 0

final velocity v = 60 mph = 1m/minute.

or v =1609.344/60 = 26.82m/s

and time taken to do so is 8 sec

Acceleration a = (v-u)/t

a = (26.82-0)/8 = 3.35 m/s^2

Therefore, acceleration of the car a = 3.35 m/s^2.

Answer Link

Otras preguntas

Which environment is a bare area of land with few trees and plants and a lot of direct sunshine? (2 points) Group of answer choices Desert Mountain Tundra Wetla
Tom makes ​$223.20 in 4days. How much does he make in 3​days?
What is the due process clause of the 14th Amendment?.
I don’t know ans of 17 number say me answer
Which of the following is not considered an organic molecule
Mohammed delivered ⅜ of the newspapers on his route in the first hour and ⅘ of the rest in the second hour. What fraction of all the newspapers did Mohammed del
50 points and brainlest
Factor completely 3x2 x 7. (3x 1)(x 7) (3x 7)(x 1) Prime (3x 4)(x 3).
Say you wanted to give someone 35000 berries, but every time you give someone berries, it takes away 30%. How could you calculate the exact amount of berries yo
Someone help me quick ill give brainleist