delgadillojason8037 delgadillojason8037
  • 01-07-2021
  • Business
contestada

What is the present discounted value of $10,000 that is to be received in 2 years if the market rate of interest is 4 percent?
a. 0 percent. b. 8 percent.c. 12 percent.

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 10-07-2021

Answer:

PV = $9,245.56

Explanation:

Giving the following information:

Future value (FV)= $10,000

Number of periods (n)= 2 years

Discount rate (i)= 4% = 0.04

To calculate the present value (PV), we need to use the following formula:

PV = FV / (1 + i)^n

PV = 10,000 / (1.04^2)

PV = $9,245.56

Answer Link

Otras preguntas

process which is followed to monitor the movement of stock in a company​
What is the mode of the set of numbers {55, 57, 59, 61, 62, 63, 64, 64, 65, 68, 69)
What is the theme for the story michael's music
What is the direction of the magnetic field due to the positive charge at the location of the negative charge
A rectangular floor of area 360 m2 is going to be tiled. Each tile is rectangular, and has an area of 240 cm2. An exact number of tiles can be put into the spac
open accomplishing your task I was able to​
Countries in Eastern Europe wanted democratic reforms. Sort the characteristics of each type of government. freedom of speech and the press Western Democracy So
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary.
look at the cover of the toothpaste and list down the ingredients present in it?​
The sum of the first six terms of an A.P is 72 and second term is seven times the fifth term. find the first term and common difference.​