pipirondlovu pipirondlovu
  • 01-07-2021
  • Chemistry
contestada

A substance x has a mass of 0,20g and molecular mass of 40g/mol.Find the number of moles of substance x.​

Respuesta :

mwabamwaba2004
mwabamwaba2004 mwabamwaba2004
  • 01-07-2021

Answer:

0,005

Explanation:

number of moles=mass/molecular mass

therefore it's going to be 0,20g over 40g/mol

which is 0,20g/40g/mol... grams and grams will cancel making the answer 0,005moles

Answer Link

Otras preguntas

Taxes on import goods
Add.(-x-2)/(9x^2-1)+(-5x+4)/(9x^2-1)
The office is down the hall on the right. _______ the office is the clinic. Choose the word or words that best fit in the sentence above. A. To illustrate
American Individualism was sufficient to promote America's emergence as an industrial power in the late 19th century. True False
What is a System Software ?
Jonathan must determine the solutions of the quadratic equation 0=3x^2+2x+1 Which of the following is a solution to the equation?
War at sea and in the west lesson
What did artist depicted in the literature and art after ww1
two numbers with the product of 1 are called what?
Which of the following mathematical statements are true 28÷0=0 28+0=0 28-0=0