alundriaf9632 alundriaf9632
  • 01-07-2021
  • Business
contestada

a. By how much would government spending have to rise to shift the aggregate demand curve rightward by $25 billion

Respuesta :

Parrain
Parrain Parrain
  • 02-07-2021

Answer: $2.5 billion

Explanation:

You need to first calculate the multiplier.

The multiplier is the amount that shows the effect of an increase in government spending on the aggregate demand of a country.

It is calculated as:

= 1 / ( 1 - MPC)

= 1 / ( 1 - 0.9)

= 10

Increase in aggregate demand = Government spending * multiplier

25 billion = G * 10

G = 25 billion / 10

= $2.5 billion

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of life?
Subtract 16a+3 from 13a−5 . Which is the correct answer? −16a−2 16a−2 16a−8 −16a+8
Who is the president of Russia
Deshawn has $53 . he needs at least $73 to buy the jacket he wants. how much more money does he need for the jacket
If I am 9 to my number, I get 6. What is my number?
what is 0.000000000098 in scientific notation?
Who was Cecil Rhodes and what was his dream for Africa?
How is the equation of this circle written in standard form? x2 + y2 - 6x + 14y = 142
You reflect triangle PQR, with vertices P(-2, -4), Q(-3, -1), and R(-4, -4), across the y-axis to get triangle P′Q′R′. What are the coordinates of triangle P′Q′
The Capital Account is calculated by looking at flows of investment. If Americans are investing in Chinese bonds, the American Capital Account is in a(n) ______