pininitaymaximiliano pininitaymaximiliano
  • 04-06-2021
  • Physics
contestada

A bullet has a mass of 0.0042kg. The muzzle velocity of the bullet coming
out of the barrel of the rifle is 993m/s. What is the KE of the bullet as it
exits the gun barrel?

Respuesta :

dawitbrhane438
dawitbrhane438 dawitbrhane438
  • 04-06-2021

Answer:

KE= 1/2mv^2= 1/2*0.0042kg*993m/s= 2.0853joule

Answer Link

Otras preguntas

How does the ruling in the Dred Scott case affect African Americans in 1857?
PART A: Which statement best expresses the central idea of the text? A. Not everyone has time for self-care, but it’s important to try. B. Self-care involves av
Find the value of the discriminant. 2x^2+12x−13=0 then Determine the number and type of roots.
Please help me geometry circle with mark brainliest
Find the distance between the points (-5, 7) and (-5, -3).
*click image* Currently in need of help! Tysm if you answer the question there are 3 answers toatal!
Why is it a good thing to consider the view points and perspectives of others?
What is the perimeter of ABC, shown? A. 18.83 B. 204.7 C. 29.04 D. 34.5
what is the tone of the wild dog of caucomgomoc
Why did harry not have any friends at school