kmadeline037
kmadeline037 kmadeline037
  • 04-06-2021
  • Chemistry
contestada

How many liters of water would you need to add to 4.36 moles of NaCl to create a 9.4 M solution?

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 09-06-2021

Answer:

0.464 L

Explanation:

Molarity (M) = number moles (n) ÷ volume (V)

According to the information given in this question:

number of moles (n) = 4.36 moles

Molarity = 9.4M

Volume = ?

Using M = n/V

9.4 = 4.36/V

9.4V = 4.36

V = 4.36/9.4

V = 0.464 L

Hence, 0.464L of water are needed the volume of water.

Answer Link

Otras preguntas

I need Help asap!!!!!!!
After hurricane katrina, many minorities were prevented from moving into particular neighborhoods due to newly established laws about property ownership. these
When friends dare you to do something dangerous, it is best to?
A student's pay of $21 an hour is $6 more than twice the amount the student earns per hour at an internship. Enter and solve an equation to find the hourly pay
What is the independent variable? What is the dependent variable? Please help!
The main reason that firms outsource is that: low-wage workers in other countries are more productive than are u.s. workers. hiring low-wage workers reduces fir
if anyone can help with this pls do! i need to get this right thank u!
What is the arm span of someone that is 60 inches tall?
The square of the sum of a number and 9.
A book weighing 1.0 newton is lifted 2 meters. How much work was done ?