gamingwithmalijb gamingwithmalijb
  • 03-06-2021
  • Chemistry
contestada

A gas occupies 11.2 L at 0.860 atm. What is the pressure if the volume becomes 0.00150 L?

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 08-06-2021

Answer:

6421.33 atm

Explanation:

Using Boyle's law equation as follows:

P1V1 = P2V2

Where;

P1 = initial pressure (atm)

P2 = final pressure (atm)

V1 = initial volume (L)

V2 = final volume (L)

According to the provided information in this question;

P1 = 0.860 atm

P2 = ?

V1 = 11.2L

V2 = 0.00150 L

Using P1V1 = P2V2

P2 = P1V1/V2

P2 = 0.860 × 11.2/0.00150

P2 = 9.632 ÷ 0.00150

P2 = 6421.33 atm

Answer Link

Otras preguntas

ponce de leon crossed what ocean?
why do kids get bullied
what did middle class people eat during the 19th century in london
Find the linear equation with slope = 7 and y-intercept = -4
Who told the shepherds about Jesus? priests angels townspeople wise men
Observez comment la question avec "est-ce que" est formée puis sélectionnez la question inversée correspondante qui est correctement formée. Est-ce qu'Il y a un
Which of the following would be a good topic for an informational speech? A. the musical influence of Elvis Presley B. a congratulatory speech to the bride an
Select Is a Function or Is not a Function to correctly classify each relation.
How would you decide whether 3/5 or 59% is greater?
Which is an example of a folkway? A. The Spectors obey the speed limit when they drive in the city because they do not want to receive a traffic ticket. B