kelsiwilson9 kelsiwilson9
  • 03-06-2021
  • Physics
contestada

An electric drill at 400 W is connected to 120 V power line. What is the resistance of the drill?

Respuesta :

VestaHofman VestaHofman
  • 14-06-2021

Answer:

36 ohm

Explanation:

Given :

P=400 W

V=120V

Now,

[tex]P=\frac{V^{2} }{R} \\400=\frac{120^{2} }{R} \\400R=14400\\R=\frac{14400}{400} \\R=36 ohm[/tex]

Therefore, resistance of the drill will be 36 ohm

Answer Link

Otras preguntas

Find the product. (-d + 4)(-d - 4) -d2 - 16 d2 - 16 d2 + 16 d2 - 8d - 16
Please solve the squat 15T + 4 =49 find T. ( show work please)
When arteries and veins are not in the correct anatomic position what is that called?
Draw quick pictures and write to tell how you would add 342 and 416
express 3/4 in sixty- fourths
60 divided by 53.4. how to get the answere
1. Which of the following accurately describes the relationship between photosynthesis and cellular respiration? A. Photosynthesis provides cellular respiration
Resources are __________. A. plentiful for households but scarce for economies B. scarce for households and scarce for economies C. plentiful for households and
Round off 863 to one significant figure
jefferson got a hit 30% of the 240 times he went to bat during the season write 30% as a reduced fraction and then find the number of hits he got during the sea