marshalle580 marshalle580
  • 03-06-2021
  • Chemistry
contestada

Calculate the standard free energy change, ΔG°, for the following at 25 °C:
MgO(s) + C(graphite) ® Mg(s) + CO(g)
ΔH° = 491.18 kJ ΔS° = 197.67 J/K

Respuesta :

ashraful4005 ashraful4005
  • 03-06-2021

Answer:

Explanation:

here is your answer:

Ver imagen ashraful4005
Answer Link

Otras preguntas

round 76340 to the nearest thousand
if you change the slope in the equation y= 5x + 7 to y = 2x + 7 how will its graph change? A. It will increase at a faster rate than before B. It will increase
why did Germany abandon the "Sussex pledge"
The Puritan communities in New England in the 1600s mainly emphasized
help!!!! 1. A material that can be hit without shattering is? viscous, flammable, hard, malleable 2. At room temp., a substance with a melting point of 40% C is
why did Germany abandon the "Sussex pledge"
What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?
6. All of the following changes occurred in China between 1500 and 1800 except (1point) A. An increase in population B. Growth in manufacturing and trade C. Imp
What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?
round 44,769 to the nearest ten