rubiortiz rubiortiz
  • 02-06-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams of oxygen does it take to produce 9.60 moles of carbon dioxide?

Respuesta :

msm555
msm555 msm555
  • 02-06-2021

307.2grams of oxygen does it take to produce 9.60 moles of carbon dioxide.

Answer:

Solution given:

1 mole of Oxygen=16g

Explanation:

C +O2=CO2

1 mole+ 1 mole =1 mole

12g. + 32g = 44g

we have

1 mole of carbon dioxide=12g of C and 32 g of O2

9.6 mole of carbon dioxide=12*9.6g of C and 32 *9.6g of O2

grams of oxygen needed is 32*9.6=307.2g

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
12345 secret code in english​
Are there any specific modules or functionalities in QuickBooks designed to address Singapore's accounting and tax regulations?
Prove that (n+5)2-(n+3)2 is a multiple of 4 for all positive integer values of n
The bottom of liz's favorite teacup has a radius of 4 centimeters. what is the circumference of the bottom of the teacup?
Samuel earned $900 last month. He worked 60 hours last month. What is his hourly pay? a. $12.50 b. $15.00 c. $10.00 d. $14.00
Write any two uses of sodium bicarbonate
Contact lenses 1. should/shouldn't be worn.
fill in the blanks with suitable prepositions to complete the para given below
what is the additive inverse of 24/6​