starjeb8 starjeb8
  • 01-06-2021
  • Physics
contestada

A car sitting at rest begins
accelerating at 2.40 m/s2 for
15.0 seconds. How far has the
car gone?

Respuesta :

wassayhassan07
wassayhassan07 wassayhassan07
  • 01-06-2021

Answer:

It's 2km

Explanation:

a=2.40

T=15s

Speed=2.40*15

//. =36km/h

Distance=S*T

//. =36*15

//. =540m

Answer Link

Otras preguntas

Solve the absolute value 2|3x-5|-8=8
r=9+3swhat is r if s=6
Your filling identical fruit bowls using 36 apples and 48 oranges. What is the greatest number of bowls that you can fill using all of the fruit?
What is a product and how do you know you have to get a product?
Identify a whole number with a square root between 11 and 12
What is the value of "a" 2a-3+3a+1+2a if the answer is 47?
How many odd 4-digit numbers divisible by 5 are there less than 5000?
which amendment, conceived under president lincoln, but amended under president johnson, abolished slavery in the united states of america? a. the twelfth amend
which of the following best provides muscles with energy for movement? a. atp b. adp c. calcium d. sodium
how much interest would I earn if she were to invest $4,500 at 10% for one year