mxranda04 mxranda04
  • 01-06-2021
  • Chemistry
contestada

You have 1.29 moles of hydrogen peroxide, H2O2. How many grams is this?

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 06-06-2021

Answer:

m = 43.87 grams

Explanation:

Given that,

Number of moles, n = 1.29 moles

The molar mass of H₂O₂ is, M = 34.0147 g/mol

We know that,

[tex]n=\dfrac{m}{M}[/tex]

Where

m is mass of H₂O₂

So,

[tex]m=n\times M\\\\m=1.29\times 34.0147 \\\\m=43.87\ g[/tex]

So, there are 43.87 grams of H₂O₂.

Answer Link

Otras preguntas

Describe different types of unemployment found in india.
What is correction of balance of payment disequilibrium.​
The debt to tangible net worth ratio is calculated as follows: (Equity - Intangible Assets) / Interest Bearing Liabilities Interest Bearing Liabilities / Equity
Which of the following methods correctly describes the preparation of 1.00 L of an aqueous solution of 0.500 M NaOH?
how do you solve this pls
Solve the following...6x - 5 = -9x -9​
To purchase 13700 worth of restaurant equipment for her business Maria made a down payment of 1500 and took out a business loan for the rest after 3 years of pa
Name the types of angles shown?
Rearrange x = 3g + 2 to make g the subject.
help pls i’ll do anything D: