dayjayjack dayjayjack
  • 01-06-2021
  • Chemistry
contestada

A sample of a gas has a volume of 852 mL at 298 K. If the gas is cooled to 200K, what would the new volume be?

Respuesta :

maacastrobr
maacastrobr maacastrobr
  • 06-06-2021

Answer:

571.81 mL

Explanation:

Assuming constant pressure, we can solve this problem by using Charles' law, which states that at constant pressure:

  • V₁T₂=V₂T₁

Where in this case:

  • V₁ = 852 mL
  • T₂ = 200 K
  • V₂ = ?
  • T₁ = 298 K

We input the data:

  • 852 mL * 200 K = V₂ * 298 K

And solve for V₂:

  • V₂ = 571.81 mL

The new volume would be 571.81 mL.

Answer Link

Otras preguntas

Find a rational number halfway in between the two numbers. three sevenths and one tenth
i need to know how to write this expression forty-three less than twice a number, n
What is the answer to this?
33 + 6x = 3(-1 + 5x)
What is william shakespeare's play the tempest considered by many
helen has 30 tickets.Gina has 20 more tickets thank helen.what percent of tickets must Gina give helen so that both of them can have the same number of tickets
Which statement makes the most accurate claim about Swift and Montagu's attitudes on gender? A.Both depict positive gender relations because Swift considers wom
States are assigned values based on what
Passage of the mccarran act was related to which of these? (1 point) second red scare vietnam war truman doctrine marshall plan
Which element does the electron configuration 1s22s22p2 represent? B C N K