sfperePhuntta sfperePhuntta
  • 02-12-2016
  • Physics
contestada

A 34n force is applied to a 213kg mass how much does the mass accelerate

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 08-12-2016
We Know, F = m*a
Here, F = 34 N
m = 213 Kg

Substitute their values in the equation,
34 = 213 * a
a = 34/213
a = 0.159 m/s²

So, your final answer & the acceleration of the object would be 0.159 m/s²

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Do not confuse theme with a story's _____.
Decide whether the activity is aerobic or anaerobic exercise: playing basketball
In the diagram below, images 1 and 2 represent the chemical and molecular levels of organization. Based on the levels of organization, what does image 4 represe
What are your thoughts on abortion and / or this law ? Answer in 10 or more sentences
What is the value of x?​
whats the word supposed to be... its not multiple choice Los muchachos ____ el sol en la playa
Write a quadratic function in the standard form who’s graph satisfies the given conditions 1. Passes through (-5,0), (1,0), and (4,0)
What is ethnoarchaeology
i neeeeeed help please!!!!!!!!!!!
If ANCD is a parallelogram, what is the value of x?