Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles are in 564 grams of copper

Respuesta :

Brik Brik
  • 04-12-2016
No. of moles =mass given/mass acquired

no. of moles =564÷64=8.81

therefore no. of moles =8.81m
Answer Link

Otras preguntas

Why is the HCF x*2 ? Please explain thanks for number d
Which value is a solution to the inequality 9-y >12
Tabulate differences between hay and Silage​
Identify the following events and how they led to the Civil War: Geography Society Transportation Economy please and thank you
The Spanish translation for "I'll do it right away" is: A. Ya está bien. B. Ya lo haré. C. Ya lo creo. D. Ya lo hice.
can I get some urgent help please?​
98.What was the policy of containment? a.The containing of Communism within the United States. b.The stopping of the Soviet Union from invading Western Europe.
Pleaseeee help !!!!! Q: Which of the following best describes racial relations during the 1920's? Select one: O a. most of the racial tension existed between A
You have linear functions p(x) and q(x). You know p(2)=3, and p(q(x))=4x+7 for all x. Find q(-1).
Analyzing the Prompt: "In a multiple-paragraph essay of no less than 300 words, argue which of the super powers (flight vs. invisibility) described would be the