paigearmstrong36
paigearmstrong36 paigearmstrong36
  • 05-05-2021
  • Chemistry
contestada

What is the mole fraction, , of solute and the molality, (or ), for an aqueous solution that is 12.0% NaOH by mass?

Respuesta :

fcarrington262 fcarrington262
  • 05-05-2021

Answer:

Molefraction is the ratio of the number of moles of solute and total number of moles in solution. Moles = (given mass) / (molar mass) = 1000/18 = 55.5 moles. Therefore 1/(55.5+1) = 0.017. Molefraction of solute in 1 m aqueous solution is 0.017.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Helppppp meeee pleaseeee it’s urgent!!
If y varies directly with x and y = 6 and x = -3, find y when x = 4.
Select all that are like terms to 5a^5b^4. a^5b^4 5a^4b^5 -2a^5 -a^5b^4 9a^5b^4 2a^5b^5 6b^4
2x + 5 3x + 1 •————•————• A M B _ FIND THE LENGTH OF AM
Help! locus points! 1. In a plane, the points 2 cm from a given point X. 2. In a plane, the points 1 cm from a given line AB.
What generalization can you make about the seven cities of gold?
Please answer the question in the picture down below.
Kepler's laws are used to plan the orbits of artificial satellites around the Earth. True False
How did Madison, in Federalist No. 10, outline how the Republic and Pure Democracy dealt with factions?
Significant Figures Worksheet 1. Determine the number of significant figures in each of the following: (a) 5.432 g 4 sig for (b) 40.319 g 5 sight (C) 146 cm 3 s