lucas474961 lucas474961
  • 04-05-2021
  • Physics
contestada

What distance will you travel at a constant speed of 70 mph in 4.5 hours?

Respuesta :

samuelpoly011
samuelpoly011 samuelpoly011
  • 04-05-2021

Answer:

315 mi is the answer.

Explanation:

speed (s) = 70mph

time (t) = 4.5 hours

distance (d) = speed × time

d = 70 × 4.5

d = 315

∴ distance will be 315 mi.

Answer Link

Otras preguntas

network consisting of computers and other devices that are eithrr fully or partially connected to each other
the answer to this is just 8^-3, right?
Solve each multiplication problem, use the cancellation method if possible, and reduce your answers. a. 39⁄64 × 8⁄13 b. 2⁄3 × 1⁄5 × 4⁄7 c. 3⁄5 × 10⁄12 × 1⁄2 d.
About which number was the population of the u.s. when congress took the first national census?
The figure below is cut into 20 equal part shade 30% of the figure. How many parts do u shade?
Please answer ASAP!!
Why did general general charles cornwallis retreat from the carolinas and march north into virginia?
how did the boston massacre lead into the american revolution
Find the distance and midpoint for the points (6,14) and (1,2)
Why is everyone’s metabolism different?