AtiyaJH AtiyaJH
  • 04-05-2021
  • Physics
contestada

A wave is moving at 18 m/s. If its wavelength is 3 meters, what is its frequency?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2021

here's the solution,

we know that,

=》

[tex]wave \: speed = wavelength \times frequency[/tex]

so,

=》

[tex]18 = 3 \times f[/tex]

=》

[tex]f = \dfrac{18}{3} [/tex]

=》

[tex]f = 6[/tex]

frequency = 6 hertz

Answer Link

Otras preguntas

Who made the first vaccine for covid 19?
During ___ of meiosis, ___ chromosomes pair up forming a ___. Crossing over occurs at this time as sections of ____ chromatids are exchanged. This exchange crea
Can anyone help me? A triangle has vertices at A(3,4), B(-3,2), C(-1,-4). Is the triangle a right triangle? Explain.
Can you draw a free body diagram of this for me?
Terra data cycle experiment the beginning temperature for saltwater solution was -2°C by the end of the experiment a solution temperature was 24°C what was the
In the relationship between number of towers and number of customers proportional? Explain
El triángulo rectángulo isosceles PQR, con vértices en P(3, 3), Q(3, 1) y R(x,y), se gira 90° en el sentido contrario al de las manecillas del reloj sobre el or
Select the correct answer.Function h is a transformation of the parent exponential function, f(x) = 2³.h(x)=-3-2Which statement is true?OA.Function h is a horiz
oranges cost $3.42 for 9 pounds at this rate how much would 12 pounds cost ?
2 x 2 (: you can have the points :)