shamsa17x shamsa17x
  • 04-05-2021
  • Chemistry
contestada

Determine the volume, in liters, of 3.2 mol of CO2 gas at STP.

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 09-05-2021

Answer:

71.7 L

Explanation:

Using the ideal gas equation;

PV = nRT

Where;

P = pressure (atm)

V = volume (L)

n = number of moles (mol)

R = gas law constant (0.0821 Latm/Kmol)

T = temperature (K)

According to the information provided in this question;

P = 1 atm (STP)

V = ?

n = 3.2mol

T = 273K (STP)

Using PV = nRT

V = nRT/P

V = 3.2 × 0.0821 × 273/1

V = 71.7 L

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer for (20,8),(9,16) ?
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
How were life forms affected by the rise in atmospheric oxygen levels that began 2.2 billion years ago?
Data are drawn from a symmetric and bell shaped distribution with a mean of 120 and a standard deviation of 5. There are 900 observations in the data set. What
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
Historians of china have traditionally dated the beginning of Chinese civilization to the founding of the what??
find an equivalent expression without parentheses -(50x-15y+15)=
what is the answer for (20,8),(9,16) ?
Historians of china have traditionally dated the beginning of Chinese civilization to the founding of the what??