sandywarren3007 sandywarren3007
  • 03-05-2021
  • Chemistry
contestada

If the mass of a box is 140 g, and the volume is 8 cm3, then the density of the box = ? socratic.org

Respuesta :

maacastrobr
maacastrobr maacastrobr
  • 05-05-2021

Answer:

17.5 g/cm³

Explanation:

We can solve this particular problem by keeping in mind the definition of density:

  • Density = mass / volume

As the problem gives us both the mass and the volume of the box, we can now proceed to calculate the density:

  • Density = 140 g / 8 cm³
  • Density = 17.5 g/cm³

The density of the box is 17.5 g/cm³.

Answer Link

Otras preguntas

They (just/ phone) …………………. to say that they (not/ come) …………..…….. back till Friday.
Avanced Algebra PLS ANSWER THIS CORRECTLY Use the function f(x) to answer the questions:f(x) = 2x^2 − 3x − 5Part A: What are the x-intercepts of the graph of f(
describe the left right side and background of the picture
clothes are the most necessary things for human beings .true or false​
if f(x)= 3x + 10x and g(x)=5x - 3 find (f+g)(x)
What would it be tho 300 doesn’t show up in my options my options are 1/49 -1/49 -49 and 49
how do you solve this
what is computer with figure​
Which of the following increases as you move up a column of the periodic table? Number of electrons Atomic radius Atomic Number Electronegativity
Rút gọn bthuc 7x(4y-x) + 4y(y-7x) - (4y^2 -7x)