lamartela10 lamartela10
  • 03-05-2021
  • Chemistry
contestada

help a girl out please :)

help a girl out please class=

Respuesta :

samuelpoly011
samuelpoly011 samuelpoly011
  • 03-05-2021

Answer:

94.4mg is the answer.

Explanation:

mass of gold = 0.175g = 175mg

no. of moles = given mass / relative atomic mass

n = 175/197

n = 0.888 mol.

From the equation, mole ratio of Gold to Chlorine is 2:3

moles of chlorine = 1.5 × 0.888 = 1.33

no. of moles (chlorine) = mass/(35.5 × 2)

1.33 = m/71

m = 94.4mg

∴ mass of chlorine = 94.4mg

Answer Link

Otras preguntas

In a right-angled triangle, the sum of the squares of the three sides is 72. What is the length of the hypotenuse?
Solve the logarithmic equation. Show steps
What would be the cross section of a rectangular prism that is sliced horizontally? F.trapezoid G.Triangle H.Rectangle I.Circle
Why is it necessary that Computer 1 run Windows Professional or a higher edition to implement the security used in this lab
I can give brainliest to the best answer, please help ​
can anyone help find the area pls !!
which point best represents \sqrt{10}
In "Hills Like White Elephants," the references to the operation are _____. Indirect dramatic ambiguous specific
10. A company's value is also known as their what? FICO score Debt ratio Purchasing power Net worth
The items listed in this excerpt symbolize the ways of life that are unfamiliar to the speaker. The fervent religious beliefs of the speaker’s mother. The speak