Oscar29292838 Oscar29292838
  • 03-05-2021
  • Physics
contestada

An object with a mass of 1.5 kg accelerates 10.0 m/s^2? when an unknown force is applied to it. What is the amount of the force?

Respuesta :

801532
801532 801532
  • 07-05-2021

Answer:

15 N

Explanation:

f=ma

f=1.5*10

f=15 N

Answer Link

Otras preguntas

(10 POINTS AND BRAINLIEST FOR BEST) Write a fact family for 2,−5,and−10 (im gonna be honest i dont rember anything about fact family's ; - ;)
5x+y=-22x - y=-5how do you graph this​
BRAINLIEST ANSWER IS GOING TO BE GIVENUse the drop-down menus to complete the statements below to answer this question: Can you determine whether a system of l
which of the following factors contributes to the increase in atomic size within a geoup in the periodic table as the atomic number increases​
Solve the equation for all real solution 4y^2+19y+17=0
3. Higher taxes tend to
Driving while sleep impaired is much safer than driving while intoxicated. T or F
Spinner 1 is divided into four congruent sections, and Spinner 2 is divided into three congruent sections, as shown below. Each arrow is spun once. All the poss
find an equation for the line parallel to 3y-3x=12​
And the last question is: The sum of two consecutive integers is at least 14. What is the least possible pair of integers? A) 4 and 5 B) g and 7 C) 7 and 8 D) 8