04bencon39620
04bencon39620
03-05-2021
Chemistry
contestada
What is the pH when [H+] = 0.000032 M?
Respuesta :
Аноним
Аноним
03-05-2021
Explanation:
[tex]pH = - log[H {}^{ + } ] \\ = - log(0.000032) \\ = 4.5[/tex]
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 69+ )
Otras preguntas
Which of the following statements BEST describes the role of assessment in teaching infants and toddlers? Assessment is not an appropriate activity for teaching
The money in michelle's bank account increased from $250 to $500. what was her percent of increase?
Which two organisms contain chloroplasts and eyespots?
In King Arthur's Knights, what was the end result of Sir Lancelot’s perilous adventures?
Who was the leader of the constitutional convention
Find the circumference of a circle with radius 63mm
identify the central I deal of the second paragraph of the selection
Ingrid walked her dog and wash her car. and thetime she spent walking the dog was one for the time she took her to wash her car. it took in her 14 minutes to wa
What number a is 25% of 78?
What are the coordinates (x, y) at which the graphs of 3.6x − 2y = 6 and −2.7x + y = 3 intersect? Round to the nearest tenth if necessary.